Apple, Plak Şirketi BIS Records’u Satın Aldı

Apple, 2021’de klasik müzik için bir müzik akışı hizmeti olan Primephonic’i satın aldığını açıklamıştı. Bunun ardından şirket klasik müzik için özel bir uygulama başlatacağını söylemişti. Bu yılın başlarında da Apple, Music Classical uygulamasını piyasaya sürdü.

Şirketler bugün Apple’ın İsveç merkezli klasik müzik şirketi BIS Records’u satın aldığını duyurdu. 1973 yılında Robert von Bahr tarafından kurulan plak şirketi, o yıldan bugüne kadar çağdaş klasik müziğe odaklanıyor.

BIS Records şirketinin kurucusu Bahr, internet sitesinde yaptığı bir açıklamada şunları belirtti.

“Apple, yenilikçilik ve müzik sevgisiyle dolu köklü geçmişiyle, klasik müziğin yeni çağını başlatmak için ideal bir yuvadır ve klasik müzik ile teknolojinin uyum içinde çalıştığı bir gelecek inşa etme konusunda gerçek kararlılığını göstermiştir. Hepimizin bu geleceğin bir parçası olması benim vizyonum ve en samimi hayalimdir.”

BIS Records, yüksek kaliteli kayıtlarıyla tanınıyor. Von Bahr, Apple Music Classical’ın piyasaya sürülmesi ve şirketin ses kalitesine odaklanması da dahil olmak üzere Apple’ın klasik müziği destekleme çabalarına övgüde bulundu.

BIS Records’un satın alınmasının mali koşulları açıklanmadı. Anlaşmanın yakında sonuçlanması ve BIS Records’un Apple hizmetlerine tamamen entegre olması bekleniyor.

Apple son zamanlarda Music Classical uygulamasıyla önemli ilerleme kaydetti. Mayıs ayında müzik bulma uygulaması Shazam, iPhone, iPad, iMessage ve Apple Watch dahil olmak üzere Music Classical’ı desteklemeye başladı.

Bu satın alma, Apple’a yerleşik bir klasik müzik şirketi ve Apple Music Classical hizmetini zenginleştirecek kapsamlı bir katalog sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x