Kritik an kayıtlara geçti: Tüm dünya takip ediyor…

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek üzere Rusya’ya vardığı bildirildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Salı sabahı Kim’in zırhlı özel treninin Rusya sınırını aştığının tespit edildiğini açıkladı. Kuzey Kore devlet medyası da, Kim’in treninin Pazar öğleden sonra Rusya yönünde yola çıktığını bildirmişti.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin-Kim görüşmesinin Rusya’nın Kuzey Kore sınırına yakın olan doğu bölgesindeki Vladivostok’ta gerçekleşeceğini açıkladı. Önce Kuzey Kore ve Rusya delegasyonlarının bir araya geleceğini kaydeden Peskov, bunun ardından da Kim ve Putin’in bire bir bir görüşme yapacağını kaydetti.

Görüşmenin ana gündem maddesinin, Rusya’ya Kuzey Kore’den silah ve mühimmat aktarımı olması bekleniyor. Amerikan basınının üst düzey ABD hükümet temsilcilerinin açıklamalarına dayandırdığı haberlerde, Moskova’nın Ukrayna’ya karşı yürütülen savaşta yeterince silah ve mühimmata sahip olmadığı için endişeli olduğu öne sürülmüştü. Putin’in Kuzey Kore’nin kendilerine topçu mermisi ve tanksavar mühimmatı desteği vermesini umduğunu yazan New York Times, Kim’in ise Rusya’dan gelişmiş uydu teknolojisi ve nükleer denizaltına ek olarak gıda yardımı umduğunu kaydetmişti.

20 ZIRHLI OTOMOBİL TAŞIYOR

Kremlin, liderlerin ne zaman ve nerede görüşeceğini açıklamadı.

Kim’e seyahatinde üst düzey hükümet ve ordu görevlileri de eşlik ediyor.

Kim son olarak 2019’da, ABD ile nükleer müzakerelerin çökmesinin ardından Vladivostok’a giderek Putin’le görüşmüştü.

Zırhlı treninde 20 zırhlı otomobil taşıdığı, normal trenlerden çok daha ağır olduğu için saatte en fazla 59 kilometre hızla ilerleyebildiği belirtiliyor.

Rusya’daki tren raylarının genişliği Kuzey Kore’dekinden daha geniş olduğu için Kim’in treninin sınırda tekerlerini de değiştirmesi gerekti.

Bir önceki seyahatinde bu 70 dakika sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x