Azerbaycan resti çekmişti: İspanya’daki toplantı için Türkiye aleyhine özel çaba!

 Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İspanya’nın Granada şehrinde 5 Ekim’de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Avrupa Birliği (AB), Fransa ve Almanya liderlerinin katılımıyla yapılması planlanan görüşmeye katılmama kararı aldı.

Aliyev’in Fransa’nın yapıcı olmayan tutumu ve Fransa ile Almanya’nın Türkiye’nin toplantıya katılmasını reddetmesi üzerine görüşmeye katılmayı reddettiği belirtildi.

TÜRKİYE ALEYHİNE ÖZEL ÇABA!

Azerbaycan haber sitesi APA’da yer alan haberde Almanya ve Fransa’nın Türkiye’nin katılmaması için özel çaba sarf ettiği belirtildi:

Haberde “APA’nın özel kaynaklardan edindiği bilgiye göre Azerbaycan, Türkiye’nin toplantıya katılmasını önerdi ve bunda ısrar etti. Ancak buna izin verilmedi, Fransa ve Almanya bu konuda özel bir gayret gösterdi.” ifadelerine yer verildi.

AZERBAYCAN’IN BÖYLE BİR FORMATA İHTİYACI YOK

Azerbaycan’ın böyle bir formata ihtiyacı olmadığını belirten APA, “Bakü bölgenin sorunlarını bölgeye uzak ülkelerle tartışmaya gerek görmüyor. Bakü bu konuların bölgesel çerçevede tartışılıp çözülebileceğine inanıyor.” ifadelerini kullandı.

AB-Azerbaycan-Ermenistan üçlü formatının yeniden canlandırılması halinde Azerbaycan toplantıya katılabileceğini yazan ajans Fransa’nın katıldığı herhangi bir formatın Azerbaycan için kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x