iPhone’ların yerini mi alacak? Apple’dan ilginç patent

Apple, akıllı gözlüklerle ilgili şaşırtan bir patent başvurusu yaptı, tabi bu durum da haliyle yeni bir akıllı gözlük söylentilerini yeniden alevlendirdi. Apple’ın bu gözlüklerle iPhone’un yerini almayı hedeflediği söyleniyor. Peki şirketin, geçtiğimiz günlerde ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) yaptığı yeni bir patent başvurusu ne anlama geliyor? İşte detaylar…

Apple akıllı gözlük için katlanabilir mekanizma patenti aldı

Apple’ın aldığı bu yeni patent, akıllı gözlük çerçeve ve kollarının katlanabilir bir mekanizmayla donatılacağını gösteriyor. Yeni Apple akıllı gözlük patent başvurusu, “Dual-Axis Hinge Mechanism” (Çift Eksenli Menteşe Mekanizması) olarak adlandırılmış. Bu mekanizma sayesinde akıllı gözlük kolları katlanabiliyor, açılabiliyor ve elektronik bileşenler düzgün bir şekilde çerçeve içine yerleştirilebiliyor.

Apple Glass (akıllı gözlük), iPhone’un sunduğu birçok uygulama ve özelliğe erişim sağlamayı planlıyor. Yani, gözlüklerinizi taktığınızda cebinizde bir iPhone taşıyor gibi olacaksınız, ama elbette çok daha hafif ve pratik. Apple yeni patent aldığı bu akıllı gözlük ile iPhone’un yerini almayı hedefliyor deniliyor. İnanması zor tabi ama, bir o kadar da merak uyandırıyor.

Hepimiz Google Glass’ı hatırlıyoruz, 2013 yılında büyük bir heyecanla piyasaya sürülmüş ve ardından gelen tepkilerle gündem olmuştu. Google Glass kullanıcıları, gizlice video kaydetme ve başkalarının gizliliğini ihlal etme gibi sorunlarla karşılaşmıştı. Hatta bu kullanıcılara “Glassholes” gibi pek de hoş olmayan lakaplar takılmıştı. Apple, akıllı gözlük konusunda bu tür olumsuzlukları yaşamamak için daha dikkatli davranmak istiyor olabilir.

Apple Glass’ın gelecekte iPhone’un yerini alabilecek bir yenilik olarak büyük bir potansiyele sahip olduğu açık. Ancak, bu teknolojinin yaygınlaşması ve kullanıcılar tarafından benimsenmesi için daha fazla geliştirme ve test sürecine ihtiyaç var. Bu tür patent başvuruları ile gündeme gelen Apple akıllı gözlük, gelecekte gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası olabilir mi? Belki de sabahları evden çıkarken telefonumuzu almak yerine gözlüklerimizi takacağız. Siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x